|
www.uagi.fora.pl kobiecy punkt widzenia
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Marzenka
Moderator
Dołączył: 04 Cze 2008
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 15:25, 09 Cze 2008 Temat postu: Włosy - rodzaje, budowa, pielęgnaja |
|
|
Sukcesywnie będę budowała ten wątek (w ramach wolnego czasu), aby stał się mini kompendium wiedzy na temat rodzajów włosów i ich właściwej pielęgnacji (w tym mycia i czesania).
Będzie to taki wątek zbiorczy - mający charakter typowo informacyjny.
Ze względu na rodzaj włosy możemy podzielić na:
Normalne
mają zdrowy i naturalny wygląd, nie były poddawane zabiegom koloryzacji, ondulacji i rozjaśniania, są sprężyste, elastyczne i puszyste, z jedwabistym połyskiem. Z reguły nie sprawiają wielu problemów i nie wymagają specjalnej regeneracji. Zazwyczaj wymagają mycia dwa, trzy razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek.
Pielęgnacja polega na utrzymaniu ich w dobrej kondycji oraz ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (latem słońce, wiatr, zimą przesuszone i gorące powietrze w zamkniętych pomieszczeniach). Ważne jest mycie odpowiednimi szamponami – utrzymującymi naturalną wilgotność (z zawartością witamin lub ekstraktu z alg morskich), nadającymi połysk.
Jeżeli jednak włosy normalne są długie to najprawdopodobniej ich końce wymagają specjalnego traktowania , tak jak włosy suche.
Suche
w dotyku są szorstkie, sztywne, nie mają połysku, są pozbawione elastyczności, łamliwe, kruche, trudne do układania, często się elektryzują. Przyczyną jest zbyt mała aktywność gruczołów łojowych i przesuszenie skóry głowy. Suchość włosów może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z niewłaściwej pielęgnacji i upiększania – zbyt częste mycie w nieodpowiedni sposób, mycie nieodpowiednim szamponem, zbyt rzadkie stosowanie odżywek, suszenie włosów gorącym powietrzem, częste wystawianie na działanie słońca lub niewłaściwie przeprowadzone zabiegi trwałej ondulacji, rozjaśniania czy farbowania.
Zbyt mała ilość sebum na powierzchni włosów powoduje, że łatwo ulegają przesuszeniu, a ich powierzchnia jest szorstka, trudna do rozczesywania i nieprzyjemna w dotyku. Szorstkie włosy są również bardziej podatne na uszkodzenia podczas układania. Dlatego bardzo ważne jest wygładzenie powierzchni takich włosów oraz ich ochrona przed dalszym przesuszeniem i uszkodzeniami. Niezbędne jest stosowanie szamponów i odżywek o działaniu regenerującym i nawilżającym. Składnikami zapewniającymi im działanie regenerujące i nawilżające mogą być np. prowitamina B5 i proteiny. Po myciu włosów zawsze powinna być stosowana odżywka . Szczególnie godne polecenia są intensywne odżywki – maski, stosowane w formie kilkuminutowych kompresów, przykrytych folią lub ręcznikiem . Ich działanie znakomicie uzupełniają preparaty pozostawione na włosach, nie wymagające spłukiwania.
Przetłuszczające się
tłuste, pozlepiane w pasma, z charakterystycznym połyskiem, często z łupieżem. Wyglądają bardzo nieestetycznie, szybko tracą ładny i świeży wygląd (nawet po jednym dniu), a ułożona fryzura jest mało trwała . Przyczyną jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych, czyli łojotok skóry głowy. Gruczoły produkują zbyt wiele sebum, które pokrywa włosy tłustą warstewką. W efekcie włosy mają tłusty wygląd, przyciągają brud i kurz, ale są bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci oraz mniej podatne na zabiegi trwałej ondulacji czy farbowania. Zalegający na włosach łój jest doskonałą pożywką dla różnych mikroorganizmów. Dlatego w szczególnych przypadkach może pojawić się świąd lub łupież skóry głowy.
Przyczyną wzmożonej aktywności gruczołów łojowych mogą być zarówno czynniki wewnętrzne – uwarunkowania genetyczne, aktualny stan zdrowia, wiek – okres pokwitania, dojrzewania, wewnętrzne predyspozycje organizmu, niewłaściwa dieta, jak i czynniki zewnętrzne czyli nieprawidłowa pielęgnacja, niedostateczna higiena, zbyt intensywne szczotkowanie, mycie włosów w zbyt gorącej wodzie i suszenie gorącym powietrzem, noszenie nieprzewiewnych okryć głowy i źle dobrane kosmetyki do tego typu skóry i włosów.
Włosy przetłuszczające wymagają częstego, nawet codziennego mycia, które pozwoli na oczyszczenie włosów z nadmiaru łoju. Najlepsze dla włosów przetłuszczających są szampony zawierające substancje o działaniu przeciw łojotokowym oraz działające antyseptycznie, ściągająco , przeciw bakteryjnie i łagodząco. Do takich składników należą wyciągi ziołowe (np. z pokrzywy, łopianu, aloesu, czarnej rzepy) oraz biosiarka i alantoiną.
Włosy po zabiegach chemicznych
często są określane mianem włosów zniszczonych. Swoim wyglądem przypominają włosy suche - są matowe, łamliwe i kruche, rozdwojone, szorstkie w dotyku, sztywne, splątane i trudne do rozczesania. Wymagają również bardzo troskliwej pielęgnacji. Inna jest jednak przyczyna ich kiepskiej kondycji. Takie włosy mamy zniszczone zazwyczaj „na własną prośbę”- jest to skutek zbyt często lub nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów trwałej ondulacji, rozjaśniania i koloryzacji, zaniedbywana pielęgnacja, suszenia włosów gorącym powietrzem, czy wreszcie niszczenia nadmiernym i zbyt silnym szczotkowaniem i tapirowaniem. Nawet jeżeli włosy były poddane tylko jeden raz zabiegowi trwałej, rozjaśniania czy koloryzacji, który nie spowodował widocznego ich osłabienia, są bardziej podatne na różne uszkodzenia powinny być pielęgnowane w specjalny sposób .
W pielęgnacji włosów zniszczonych ważne jest stosowanie szamponów i odżywek regenerujących zniszczenia w strukturze włosów, regulujących wilgotność w ich wnętrzu, wygładzających powierzchnie włosa oraz ułatwiających rozczesywanie. Receptury używanych preparatów powinny zawierać substancje aktywne : proteiny i keratynę , witaminy oraz specjalne polimery . Podobnie jak przy włosach suchych, ważne jest regularne stosowanie intensywnych odżywek – masek i odżywek pozostawionych na włosach bez spłukiwania.
Często spotykanym problemem są włosy poddawane zabiegom chemicznym , czyli wymagające intensywnej pielęgnacji i ochrony , z jednocześnie przetłuszczającą się skórą głowy . Takie włosy należy pielęgnować umiejętnie odpowiednio dobranymi kosmetykami – skórę głowy i włosy myć szamponem do włosów przetłuszczających się lub normalnych , a po umyciu na same końcówki nakładać odżywki regeneracyjne .
Łupież jest często spotykanym schorzeniem, polegającym na nadmiernym łuszczeniu się zrogowaciałych komórek skóry głowy. Przyczyną powstawania łupieżu jest mikro organizm (grzyb) Pityrosporium ovale, który występuje również u osób zdrowych, ale w znacznie mniejszej ilości. Czynnikami które sprzyjają rozwojowi łupieżu są: wzmożony łojotok, stres, nieprawidłowe odżywianie, niektóre leki, brak higieny oraz stosowanie zbyt drażniących lub złej jakości kosmetyków do włosów.
Skuteczną pielęgnacje zapewniają szampony przeciwłupieżowe o potwierdzonych aplikacyjnie efektach. Szampony te zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i przeciwłojotokowym, takie jak pirytionian cynku, oktopirox, undecylinę i kwas salicylowy . Warunkiem pozbycia się łupieżu jest regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego przez okres przynajmniej kilku tygodni. Działanie szamponu może być uzupełniane stosowaniem toników zawierających składniki o działaniu wspomagającym.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Marzenka
Moderator
Dołączył: 04 Cze 2008
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 17:39, 13 Cze 2008 Temat postu: |
|
|
Budowa włosów
Włos jest wytworem skóry i zbudowany jest z dwóch części: jednej tkwiącej głęboko w skórze, zwanej korzeniem i drugiej wystającej na powierzchni, tj. trzonu włosa. To właśnie trzon włosa podlega procesom mycia, farbowania, rozjaśniania, ondulowania itp.
W dalszej swej budowie włos dzieli się na warstwy
- łuska włosowa
- warstwa korowa
- warstwa, czyli inaczej mówiąc - substancja rdzenna.
Łuska włosowa zbudowana jest z niezwykle cienkich, licznych, nałożonych na siebie płyteczek. Płytki te są bezbarwne i przezroczyste. Promienie słońca albo światła przenikają przez całą łuskę włosową do warstwy korowej i odbijają się od barwnika-pigmentu włosowego. W ten sposób powstaje efekt kolorystyczny włosów. Dlatego też uszkodzona albo zniszczona łuska włosowa powoduje, że włosy stają się matowe, szarawe, bez połysku.
Łuski włosowe, szczególnie włosów mokrych, mają własności otwierania się, szczególnie wtedy gdy działa się na nie chemicznymi środkami zasadowymi lub szamponami odtłuszczającymi włosy i skórę głowy. Dlatego przy wszystkich zabiegach, takich jak farbowanie, trwała ondulacja czy rozjaśnianie, powinno się stosować na końcu środki zakwaszające, które zneutralizują działanie środków alkalicznych. Włosy o łusce poszarpanej zdecydowanie źle rozczesują się na mokro, kruszą i rozdwajają, zaś fryzura z nich będzie trudniejsza do ułożenia i mniej trwała. Warstwa korowa stanowi najistotniejszą część włosa ludzkiego. Zbudowana jest z bardzo cieniutkich włókien, jakby łańcuchów, tworzących pewien rodzaj wiązków i przechodzących jedne w drugie. Między włóknami znajduje się warstwa wypełniająca, zwana kitową. Warstwa ta we włosach zdrowych stanowi około 40% substancji włosowej. W tej właśnie warstwie znajduje się pigment, czyli naturalny barwnik włosowy. Barwnik włosowy jest przekazywany do komórek włosowych w jego dolnej części zwanej opuszką, która stanowi żywą część włosa. Zanikanie czy też patologiczne zakłócenia w wytwarzaniu i przekazywaniu do komórek barwnika powoduje siwienie włosów.
Warstwa czy substancja rdzenna jest zbudowana z komórek całkowicie zrogowaciałych. Występuje ona przy nasadzie korzenia włosowego i dalej zanika. W obrębie korzenia rozróżnia się dwie warstwy: pochewkę wewnętrzną i zewnętrzną. Korzeń włosa mieści się w mieszku włosowym. W miejscu, z którego włos wydostaje się z mieszka włosowego na powierzchnię skóry, znajduje się też ujście gruczołu łojowego. Stąd też włosy przy samej skórze głowy są zwykle najbardziej natłuszczone. Pod ujściem przewodu gruczołu łojowego umiejscowione są przyczepy mięśni przywłośnych. Stan i praca tych właśnie mięśni jest bardzo istotna dla fizjologicznego procesu natłuszczania owłosionej skóry głowy. Mięśnie te kurcząc się opróżniają gruczoł łojowy i warstwa łoju wydostaje się na zewnątrz, czyli na skórę. Warstwa łojowa stanowi naturalną ochronę dla włosów. Przy zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, zaleganie łoju na skórze i na włosach jest zbyt duże i mamy wówczas do czynienia z przyspieszonym procesem przetłuszczania się włosów. Bardzo silny proces zalegania wydzieliny łojowej nosi nazwę łojotoku owłosionej skóry głowy i włosów.
Włosy w ciągu życia ulegają ciągłemu wypadaniu i odnowie dla każdego włosa indywidualnie , okres od początku tworzenia się włosa aż do stanu spoczynku i uformowania się nowego nazywamy cyklem włosowym -> w różnych okolicach skory jest różny a składają się na niego okresy :
1. Anagen – wzrost włosa ( od 2 do 6 lat )
2. Katagen – faza przejściowa , w tym czasie opuszka włosa staje się mniejsza ; szczególnie macierz ( 3 tygodnie )
3. Teogen – okres spoczynkowy ( do 6 miesięcy ) i pod koniec tego okresu włos wypada a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos .
W ciągu doby tracimy od 80 do 100 włosów .
Nadmierne wypadanie włosów nazywamy łysieniem.
Łysienie przejściowe występuje np. po porodzie , po zaprzestaniu stosowania leków antykoncepcyjnych , po ciężkiej chorobie i stresie a przyczyną jest zwiększenie liczby włosów przechodzących w faze spoczynku . Gruczoły wydzielania wewnętrznego mają wpływ na włosy . Niedoczynność tarczycy powoduje że włosy są matowe , kruche i łamliwe a w nadczynności jedwabiste i cienkie .Na wzrost i wygląd włosów ma wpływ ogólny stan zdrowia i odżywienia jak i odpowiednia pielęgnacja . Pod względem chemicznym włos składa się z keratyny która jest białkiem oraz substancji nie organicznych takich jak : siarka , potas , żelazo , miedź , mangan , fosfor i wapń.
Barwa włosa zależy od ilości i aktywności melanocytów w opuszce włosa ,zanik barwników powoduje siwienie.
Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Marzenka dnia Pią 17:47, 13 Cze 2008, w całości zmieniany 2 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Marzenka
Moderator
Dołączył: 04 Cze 2008
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 17:40, 13 Cze 2008 Temat postu: |
|
|
Masaż skóry głowy
Informacje ogólne
Podczas mycia lub po, dobrze jest zrobić masaż głowy. Masaż sprawia, że skóra głowy staje się lepiej odżywiona i dotleniona. Poprawia on ukrwienie skóry głowy i sprzyja lepszemu odżywieniu cebulek włosowych. Masować można opuszkami palców lub specjalną miękką szczotką przeznaczoną do masażu głowy. Tym sposobem nie tylko zapobiegamy wypadaniu włosów, ale wręcz przyczyniamy się do ich szybkiego wzrostu.
Wiele osób, którym wypadają włosy unika masażu ręcznego lub szczotką w obawie przed zwiększoną utratą włosów. Nic bardziej błędnego: to właśnie brak masażu sprzyja wypadaniu włosów.
Masaż skóry głowy poprawia jej krążenie. Jest stosowany od stuleci. Jak daleko sięga historia, pocieranie i ugniatanie było sposobem na ból, niewygodę i zmęczenie.
Zostało potwierdzone, że masaż pobudza krążenie krwi w tych miejscach, gdzie został zastosowany.
Efektywnym sposobem wzmacniania włosów jest ich lekkie pociąganie. Unosi to skórę głowy w stosunku do czaszki, i w każdym miejscu gdzie jest to uczynione poprawia się krążenie krwi. Składniki potrzebne do odżywienia włosów są pobierane w większych ilościach, co powoduje wzmocnienie włosów.
Obumarłe włosy nigdy nie powinny zostać w skórze głowy, powinny zostać usunięte tak szybko jak to możliwe. Tylko pod tym warunkiem z tej samej torebki włosowej wyrośnie nowy włos.
Jeżeli jednak martwy włos pozostanie do czasu gdy sam z niej wypadnie, często to powoduje obumarcie rdzenia i już nigdy z tej torebki włosowej nie wyrośnie nowy włos.
Pięciominutowy masaż skóry głowy stosowany codziennie rano i wieczorem, połączone z ruchami okrężnymi za pomocą mocno przyciskanych opuszków palców ma niezwykle dobroczynne właściwości. Szczypanie skóry i delikatne unoszenie skóry głowy, oraz poruszanie jej na wszystkie strony pozwala usunąć martwe włosy i pobudzić krążenie.
Pobudzający masaż głowy
Sprawia, że skóra głowy staje się lepiej odżywiona i dotleniona; możesz go wykonywać podczas mycia włosów lub nakładania serum.
Zmniejszenie dopływu krwi do korzeni włosów pozbawia je składników odżywczych. Stają się więc słabe i matowe. Masaż głowy pobudza krążenie krwi, wzmacnia korzenie włosów i poprawia wygląd czupryny. Przy okazji pomaga się odprężyć i poprawia samopoczucie.
Najlepszym momentem na masaż jest albo mycie włosów, albo wcieranie w skórę głowy wzmacniającego serum.
1. Ułóż obie dłonie na głowie i rozstaw szeroko palce; powoli przesuwaj nimi po włosach, tak jakbyś chciała zagrabić czuprynę; poświęć na to kilka minut.
2. Naciskaj mocno czaszkę w różnych miejscach opuszkami palców; zataczaj palcami małe kółeczka; poszukaj wrażliwych lub napiętych punktów na skórze głowy i postaraj się je rozmasować.
3. Wymasuj dokładnie głowę całymi dłońmi; postaraj się dość mocno uciskać boki głowy; zataczaj palcami duże koła.
4. Przeczesz włosy dłonią; chwytaj pojedyncze kosmyki i lekko je ciągnij; w ten sposób wzmocnisz i dotlenisz cebulki włosowe.
5. Uciśnij punkt na czaszce znajdujący się na przecięciu linii nosa i linii łączącej uszy (znajdziesz go rysując palcem obie linie); masowanie tego miejsca pobudza umysł, poprawia koncentrację i podnosi ciśnienie krwi w organizmie.
6. Połóż obie dłonie na głowie i rozstaw palce; delikatnie oklepuj skórę głowy opuszkami palców; w ten sposób poprawiasz krążenie krwi w skórze głowy.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|